Air File Grubu

FİLELİ KOLTUK

Hiç ofiste uzun bir günün ardından hele de sıcak bir günse sırtınızda ki yapışkan terden rahatsız oldunuz mu? File ofis sandalyeleri/koltukları sırtınızı güzel, kuru ve iyi havalandırılmış halde bırakabilir. Fileli döşemeli sandalyeler/koltuklar, son 10 yılda öne çıkmakta ve birçok ofis çalışanının tercihidir.

Hasır sandalyelerin açık yapısı havalandırmayı kolaylaştırır. Hasır sandalyeler, havanın gövde ile sandalyenin arkası ve oturma yeri arasında doğal olarak dolaşmasını sağlar. Öte yandan, deri ve kumaş sandalyeler ısıyı hapsetme ve vücudun sandalyeyle temas ettiği terli sıcak noktalar oluşturma eğilimindedir. Serbest havanın serbest akışını sağlayarak örgü sandalyeler cildin nefes almasına yardımcı olur. Kafes malzemesi, otururken koltuktan havanın size akmasına izin vererek yüksek havalandırma ve nefes alabilirlik sağlar. Bu, hava akışını kısıtlayan, sıcaklık ve rahatsızlığa neden olan geleneksel kumaş veya deri sandalyelere göre devrim niteliğinde bir avantajdır. Eklenen havalandırma da istenmeyen koku olasılığını azaltır.

Dokuma malzemesi ve kalın dolgu maddesi yokluğu, ağın hem konforu hem de sırt desteğini destekleyerek sırtınızın şeklini almasını sağlar.

File döşeme, kumaş veya deri döşemeye göre daha uygun maliyetlidir. Sıkıca dokunmuş kumaşın yırtılma olasılığı düşük olduğundan ve orijinal şeklini kaybedecek bir dolgu maddesi olmadığı için daha uzun ömürlü olması da olasıdır. File sandalyeler/koltuklar doğası gereği minimalist bir tasarıma ve konstrüksiyona sahiptir. Bu nedenle hafifler ve bu sandalyeleri kaldırmak ve hareket ettirmek çok daha kolay. File sandalyelerdeki lekeleri ve dökülmeleri temizlemek kolaydır. Temizlik ve bakımı da gerçekten çok basit, nemli bir bezle ağ üzerinden silebilirsiniz.

Son olarak, koltuk ya da sandalyenizi yenilemeye hazır olduğunuzda, file sandalyeler/koltuklar, daha az malzeme kullanılarak üretildiklerinden, çevre dostu bir seçenektir.

ÇALIŞMA MASASI SANDALYESİ

Oturma en sık görülen vücut duruşudur. İş yerinde, okulda, arabada, otobüste, trende, evde televizyonun karşısında, yemek yerken, dinlenirken v.b. durumlardaki aktiviteleri yaparken oturuyorsunuzdur.Muhtemelen şu anda da oturuyorsunuzdur.

Bir koltuk, bacaklarınızdaki stresi azaltmak için ayaklarınızdaki ağırlığı kaldırmalıdır. Çalışırken veya rahatlarken bazı postörel bir duruş sağlamalıdır. Hiçbir şey yapmayan kaslarınızı gevşetmeniz gerekir. Koltuk diğer mobilyalara ve ekipmanlar da vücut duruşunuza uymalı ve yaptığınız hareketlere engel olmamalıdır.

Bir koltuğu konforlu kılan nedir?

Genel olarak, koltuklar vücudunuzun rahat etmesini ve kısıtlanmamasını sağlamalıdır. Koltuk tasarımı bunun için kritik öneme sahiptir:

• Koltuk yüksekliği o kadar yüksek olmamalıdır ki bacaklarınız sarkmasın. Aksi takdirde bu durum, uyluklarınızın altındaki yumuşak dokular üzerinde baskı yapabilir. Bu basınç, alt ekstremitelerdeki kanın geri dönüşünü engeller; bu, kan damarları ve sinirler üzerindeki basınç nedeniyle uyluklarda karıncalanma ve uyuşmaya neden olabilir.

• Koltuk derinliği, kan damarı ve sinir ağı üzerindeki baskının önlenmesi için dizlerinin arkasındaki boşluğa izin vermelidir.

• Koltuk sırtı ve açısı, omurganızın doğal kıvrımlarını desteklemelidir (özellikle bel alt kısımlarınız).

Ek olarak, bir sandalye, duruş için belirli aralıklarla pozisyonunuzu değiştirebilmeli, farklı kas gruplarının destek için kullanılabilmesini ve belirli bir kas grubunun yorulmamasını sağlamalıdır. Ergonomik olmayan bir koltuk veya sandalyede oturmanın sonuçları, yaptığınız işte rahatsızlık, yorgunluk ve verimsizliktir hissetmenize sebebiyet verebilir.

Çalışma masası sandalyesi seçimlerinizde, özellikle sandalyenizin yükseklik ayarı olmasına dikkat etmelisiniz. Vücut boyuna uygun ayarlana bilen sandalyeler, yoğun çalışma zamanlarında vücudunuzu rahatlatacaktır. Özellikle, çalışma masasına uzanacak kol ve bileklerinizin hizalanması için yükseklik ayarı olan bir çalışma masası sandalyesi seçimi oldukça önemlidir.

Tümünü gör