FAYDALI BİLGİLER

Personel koltuğu seçerken dikkat edilmesi gerekenler!

Koltuğun yüksekliği

Bu, diğer sağlanacak özelliklerin en önemlisi olabilir. Kullanıcıların ayaklarının uyluk arkasını sıkıştırmazken, ayaklarının düz bir şekilde durması gerekir, aksi takdirde alt bacaklara ve ayaklara giden kan dolaşımı azalır, yorgun ve muhtemelen ayaklarda uyuşukluk oluşacaktır.

Yüksekliği değiştirilemeyen bir koltuğa oturduğunuzda, kullanıcı koltuğunu masanızın seviyesine göre hizalayamaz, kullanıcının dirsekleri masa üstünün hemen üstüne gelene kadar alçaltmanız gerekmektedir.Aksi takdirde kol ve dirseklerde istenilmeyen ağrılara ve uyuşukluklara sebebiyet verebilir. Ayaklar yerde düz durmaya devam ederse, aynı zamanda bir ayak dayama kullanmanız gerekir.

Sandalyenin derinliği

Koltuk derinliği değiştirilemezse, asgari olarak, dizlerinizin koltuk arkasına bastırılmasından rahatsızlık duymadan koltuğun tam arkasına oturmanıza izin vermelidir. Sırtlığı doğru kullanmak ve belinizi desteklemek için koltuğun tam arkasına oturmanız gerekecektir.

Bel desteğini sırt dayayarak destekleme

Kol veya omuz hareketlerini kısıtlamaktan endişe etmeden tabanın ve merkezin doğru şekilde desteklenmesi için sandalyenin uygun boyut ve şekilde bir sırtlığı olması şarttır. Herhangi bir sırtlık, otururken omurganızın normal S şeklini korumanıza gerçekten yardım edecektir.

Koltuk sırtlığının yatırılması

Koltuk arkalığının eğilmesi farklı pozisyonlarda çalışmanıza olanak sağlar. Bir ofis koltuğuna otururken uyluklar ve sırt arasındaki açı yaklaşık 95 ila 105 derece olmalıdır, böylece kullanıcıların gövde ve göğüs alanı açık kalır ve yoğunlaşmaz. Vücudunuzla kalçalarınız arasındaki konumun daha fazla açılması, bedeninize daha fazla hava sağlayarak daha iyi nefes almanızı sağlar.

Sandalye kol destekleri: Sandalyenizin kol destekleri omuzlarınızı hafif destekleyecek yükseklikte olmalıdır. Kol kısmınızın (omuz dirsek arası) gövdenize dolayısıyla omurganıza paralel, önkol kısmınızın (dirsek el bileği arası) ise dirsekten 90 derece açı yapacak şekilde konumlanmasına dikkat edin. Sandalyenizin kol dayama kısımlarını ve yüksekliğini  bu pozisyonu desteklemesi için ayarlayın.

Tümünü gör